Biegowo,  Sprzęt

Biegniemy!

Dzisiejszy temat myśle, jest dość ważny dla tych, którzy chcieliby zacząć biegać lub zaczynają właśnie! 
Otóż jak zacząć biegać? 
Mówią, że do tego nie potrzeba zbyt wiele, bo po prostu wychodzisz i biegniesz jednak jest jedna rzecz, która warto zrobić zanim zacznie się biegać! Mianowicie najbardziej warto zwrócić uwagę na dobre obuwie do biegania. To, że to komfort to raz, a dwa lepiej już na początku zadbać o swoje stawy, bo to one najbardziej są narażone na uraz w trakcie treningu. Niby to logiczne i banalne, ale 
ja kiedyś zaczynałam w butach do fitness kupionych w markecie, bo „przecież to tylko kilka razy” i „przecież od razu nic mi nie będzie, przecież też są sportowe” – otóż jest duża różnica! Przede wszystkim inna podeszwa, buty do biegania mają lepsza amortyzację. Po tych fitnessowych butach ciągnęła mnie rwą kulszowa i bolały kolana przez co przestałam biegać nastawiając się negatywnie do tego sportu. Dopiero mąż, biegacz mnie uświadomił jaki wielki błąd popełniłam! 

Buty do bieganie wcale nie są takie drogie jak mogłoby się wydawać. Na swoje pierwsze buty wydałam ok. 100-120 zł (zwykle fitnesowe buty kosztują od 50-80 zł, wiec nie ma zbyt dużej różnicy finansowej, a jednak zdrowotna już jest!) budżet nie ucierpiał, a nogi mega odpoczęły i różnica między bieganiem w fitnessówkach, a typowych butach przeznaczonych do biegania była wielka! 

Po prawej stare buty z Kalenji, po lewej aktualne Kalenji Kiprun z lepszą amortyzacją.

Te moje czerwone buty po prawej to buty z Kalenji kupione w Decathlonie właśnie jako pierwsze do bieganie mniej więcej 2-3 razy w tygodniu. Teraz biegam w tych niebieskich również z Kalenji Kiprun z lepsza amortyzacją przeznaczonych do nawet codziennego biegania od 10 km po maraton. Do maratonu jeszcze daleko, ale kolana mi tak nie cierpią, bo jednak biegam 4-5 razy w tygodniu jednak nie po 10 km, w najczęściej 5-7 (w sumie już dużo nie brakuje). 
I tak właśnie polubiłam biegać, bo zauważyłam, że nic mnie nie boli, zaczęłam wreszcie czerpać z tego przyjemność.
Warto zwrócić tez uwagę po jakiej nawierzchni będziemy biegać, bo są tez buty biegowe przeznaczone na twardy, asfaltowy teren oraz na terenowy, leśny. Też ma to wpływ w wyborze dobrego obuwia.

Na początek nie ma co szaleć, tylko zobaczyć czy się polubi ten sport (mam nadzieje, że tak) i zainwestować w te tańsze jakby co to zawsze można w nich chodzić, jednak nie zamierzam do portfela nikomu patrzeć, bo w takich lepszych też można chodzić. Z tą wiedzą myśle, że dużo świadomiej i lepiej będzie się biegać początkującym.

Zapraszam na biegowe ścieżki! Bo coraz więcej biegaczy ostatnio widzę na swojej drodze co jest bardzo fajne i mega motywuje 😍🙏🏃‍♀️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *